Smd Led, Sms Led Nedir, Smd Led Nasıl Kullanılır

27.6.2015
Bu makaleyi paylaş

Teknolojinin gelişmesiyle beraber aydınlatma konusunda da değişiklikler gündeme geldi. Eskiye göre aydınlatmada kullanılan ürünler de değişim gösterdi. Aydınlatma konusunda en büyük gelişmeleri LED aydınlatmalar da yaşadı.

Daha fazla renk seçeneği ve enerji tasarrufu gibi olumlu yönleri sayesinde LED aydınlatmalar yaşantımızın her alanına dahil oldu.
 
Artık hemen hemen her yerde LED aydınlatmaların kullanıldığını görüyoruz. Dekorasyon amaçlı, evlerde, iş yerlerinde ve daha birçok yerde rastlamak mümkündür. Eğer siz de etrafınızı dikkatli bir şekilde incelerseniz LED aydınlatmaların çoğu yerde kullanıldığını görebilirsiniz.
 
LED aydınlatmalar iki şekilde olur. Normal LED'ler ve SMD LED'ler. Her ikisinin de kullanım alanı oldukça geniştir. SMD LED'leri normal LED'lerden ayıran en önemli özelliği daha parlak bir ışık vermesidir. Böylelikle SMD LED kullandığınız ortamda görsellik çok daha fazla göz alıcı bir özellikte olabilir. SMD LED'lerin normal LED'lere göre ışık şiddeti daha fazladır.
 
Bu yüzden SMD LED'ler bir ortamı normal LED'lere oranla çok daha iyi aydınlatabilme özelliğine sahiptir. SMD LED'lerde amperaj çok fazla olursa patlayabilir. Bu duruma dikkat etmek gerekir. Bu yüzden SMD LED'lerin önüne belli değerlerde direnç koymakta fayda vardır.

Ayrıca bazı cep telefonlarının içinde kullanılan LED'ler de SMD LED'dir.

SMD LED'lerin kabin içerisinde de kullanıldığı görülmektedir. SMD LED'ler normal LED'lere göre boyut olarak çok daha fazla küçüktür. Bu yüzden SMD LED'lerin yüzeye lehimlenecek bir şekilde tasarlanmaları gerekir.